A múlt heti Föld Napja bemutatónk után újdonsült barlangi mentő társunkkal próbáltunk a jövőbe látni, próbáltuk megtippelni, hogy vajon lesz-e szükség a BMSz munkájára az előttünk álló hosszú hétvégén. Lett – és nem is egyszer.
Nálunk szerda délután kezdődött a hosszú hétvége. Vértesszőlős közeléből érkezett a segélykérés: egy siklóernyős pilóta szállt fára, nem messze a pár éve tragédiával végződött mentés helyszínétől. A segítség ezúttal nem katonai helikopteren érkezett, hanem a BMSz által koordinált, ipari alpinistákból, faápolókból és barlangi mentőkből álló Fáról mentő csoport egy önkéntese indult el a 7–8 méter magasan lengedező pilótáért. Szerencse volt, hogy a pilóta sérülések nélkül várta megmentőjét – pech volt viszont, hogy a száraz ágak miatt nem lehetett a pilóta fölé mászni és standot építeni a kiemeléséhez, leeresztéséhez.
Ahhoz, hogy biztonságban a földre juttatható legyen, egy ferdén kiépített húzórendszerrel a törzs felé kellett biztosítani, amíg néhány vastagabb száraz ágat levágva ki lehetett szabadítani. A pilóta földre juttatásához fél óra kellett, az ernyő leszedéséhez még háromszor ennyi.
Május elsején barlangi mentő társunk a tatabányai via ferrata-ra készült egy barlangász társával, érkezésükkor a Turul-emlékműnél levő parkoló környékén egy eltűnt gyerek felkutatására gyülekeztek a helyi rendőrök és a Tatabányai 4x4 Terepjárós, Polgári Védelmi és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai. Tagtársunk nemcsak a vasalt utakat ismeri úgy, mint a tenyerét, hanem a környéket is, hiszen már a 80-as években is részt vett a környék barlangjainak – pl. a Vértes László-barlang – kutatásában. Az eltűnt gyerek a Ranzinger-kilátónál keveredett el a családjától, és a család saját erejéből nem tudta megtalálni. Gyors gondolkodás, térkép a fejben, saccolás az eltűnés óta eltelt idővel, a lehetséges turistaútvonalak számbavétele, és a megbecsült távolságon belül szóba jöhető három lehetséges kutatási irányt el is kezdték lejárni. Az arra járó kirándulók az első két úton nem látták az eltűnt kamaszt, így utoljára elindultak a piros kör jelzésen a forrás felé. Mikor idáig jutottak a kereséssel, pont szembe is találkoztak a kimerült és kissé kiszáradt fiatallal, akit aztán terepjáróval a turulos parkolóhoz szállítottak, mindenki örömére. Ismét megerősítést nyert gyakran megfogalmazott állításunk: a barlangászok, barlangi mentők alapos helyismerete óriási előny hasonló helyzetekben, terepi kutató- és mentőakciókban.
Ugyanezen a napon az Aggtelek és Jósvafő között, a föld alatt kanyargó Baradla-barlangban volt szükség segítségre. A nemzeti park egyik, a Retek-ágba szervezett overallos túráján lett rosszul egy, a negyvenes éveiben járó résztvevő. A túravezető a lehető leggyorsabban értesítette a barlang főágában kiépített vezetékes telefonon a felszínt. A felszíni ügyeletet a barlang pénztárában dolgozók látják el, akik a segélykérésről azonnal értesítették a BMSz Gömör–Tornai Területi Egységének vezetőjét. A befutott információk akut keringési problémát sejtettek, így azonnal részleges riasztás indult a területi egység és az éppen a környéken tevékenykedő barlangi mentők irányába. A túravezetőt megkérték, hogy gondoskodjon a panaszokkal küzdő túrázó kíméléséről, a kihűlés elleni védelméről, amíg megérkezik a segítség. A barlangi mentők egy része éppen a környéken zajló, egyhetes, bentlakásos technikai tanfolyamon oktatta a következő barlangász generációt kötélpályák kiépítésére, mentési technikákra.
A riasztáshoz legközelebb két régi barlangi mentő volt – ők az aggteleki Denevér-falon kapták meg a jelzést. Innen tényleg rettentő gyorsan a Vörös-tói bejárathoz értek, ahol azonnal elindultak a sérülthöz az éppen befutó OMSZ mentő egészségügyi szakembereivel. A sérülttel és a túravezetővel a barlang főágában találkoztak, ahol a beteget a körülményekhez képest jó állapotban találták. A vizsgálatok után az a döntés született, hogy a sérült ne a saját lábán tegye meg a felszínre vezető utat, hanem a speciális barlangi mentőhordágyban, a barlangi mentők, a tanulók, a nemzeti park és a természetvédelmi őrszolgálat munkatársainak segítségével. A felfelé vezető nagyjából 20 emeletnyi lépcsőt viszonylag gyorsan megtette a transzport csapat, és a riasztás után kb. egy órával át is tudták adni a sérültet az időközben helyszínre érkezett esetkocsi személyzetének. A mentők Kazincbarcikára szállították további vizsgálatokra és szakorvosi ellátásra.
Szombat kora délutánig azt gondoltuk, hogy „mesterhármassal” zárjuk a hosszú hétvégét. Délután 3-ig hihettük ezt, de akkor ismét megcsörrent a segélyhívó telefonunk: térdsérült túrázó a Rám-szakadékban. A Rám-szakadék még nyárias időjárás mellett is kihívásokat rejtő terep, így komoly felszerelésekkel és viszonylag nagy létszámmal, 14 fővel indultunk neki az akciónak. Felkészültünk arra, hogy akár lefelé, a lenti parkoló, akár felfelé, az erdészeti út irányába is le tudjuk küzdeni az akadályokat – az összes olyan helyet, ahol még hordágy nélkül is nehéz közlekedni. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a sérült 10 éves fiú gyakorlatilag a szurdok valóban veszélyes részei fölött, a relatíve kényelmes részen csúszott meg és sérült meg. Az orvosi felszerelést, a hordágyat és a kötéltechnikai eszközöket is szállító terepjáróval a szurdok feletti pihenőhelyig lehetett eljutni – itt találtuk meg a sérültet és aggódó szüleit. A helyszínre vonuló barlangi mentő orvosunk megvizsgálta a sérültet, és rögzítette a térdet a legkisebb fájdalmat okozó pozícióban. Az eddig barlangi mentőket szállító terepjáró ekkor „beteget szállító taxivá” alakult át, és a sérültet, valamint hozzátartozóit a Pilismaróton várakozó mentőkhöz szállítottuk. A mentők az esztergomi kórházba vitték, ahol megerősítést nyert orvosunk iránydiagnózisa: súlyos, 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett.
A területet kezelő Pilisi Parkerdő felkérésére a BMSz az idei évben részletes mentési tervet dolgozott ki, amely egy itt bekövetkező baleset esetén egyszerűen használható mankó lehet bármely, itt mentést végző hivatásos vagy civil mentőszervezet számára. Ez a terv többek között segíti az olyan mentők helyszínre jutását is, akik bár értenek a mentés technikai részéhez, nem rendelkeznek helyismerettel. Támpontot nyújt a szurdok különböző szakaszain végzett betegmozgatási manőverek eszköz- és emberigényéről, és számos egyéb, azonnal használható tanáccsal látja el a mentést irányítókat vagy abban résztvevőket. A BMSz ezzel a tervvel is igyekszik szorosabbra szőni azt a védőhálót, amely az évente 60 000 idelátogató turista biztonságát szolgálja.
Vasárnap, a négynapos hétvége utolsó napján egyik tagtársunk ismét Tatabányára indult, hogy az elmúlt napokban rendre megszakadt túrái után végre nyugodtan via ferratázhasson egyet kedvenc mászóterepén. Ahogy sejthető, ez sem lett teljesen eseménytelen, mert egy előtte haladó mászó egyszer csak úgy esett bele a hosszú biztosító kantárjába, hogy annak végét nem érte el, így önerőből nem tudott visszamászni a jó lépéseket jelentő magasságig. Kollégánk egy rögtönzött ellensúlyos rendszert épített ki, és azzal emelte vissza a biztonságos útra a pórul járt mászót.
Időről időre megkérdezik tőlünk, hogy most, amikor már nagyon biztonságos outdoor-, mászó- és barlangász felszereléseket lehet kapni, amikor hatékony a barlangászok oktatása, és amikor a nemzeti parkok szigora miatt alig van barlangi baleset, mégis miért van szükség fenntartani az évi pár kisebb mentést végző barlangi mentőszolgálatot. Erre a kérdésre azt szoktuk válaszolni: ritkán van ránk szükség – de akkor nagyon. Vannak olyan nehezen megközelíthető helyek, ahol bajba kerülhet túrázó, barlangász vagy újabban siklóernyős pilóta is – olyan helyek, ahol a barlangi mentőkön kívül más nemigen tudna hatékonyan segíteni. Pont ezekre a helyzetekre készülve működik a BMSz immár 64 éve.
Százfős önkéntes csapatunkkal, szerteágazó föld alatti és felszíni helyismeretünkkel, a legnehezebben megközelíthető helyekre is eljutni képes orvosainkkal, valamint évtizedek óta csiszolt módszereinkkel kiemelt felelősséget vállalunk a barlangász közösség tagjai és tágabb értelemben a természetjárók felé is .Ha fontosnak érzed a BMSz álatal nyújtott biztonságot, úgy kérünk, hogy lehetőségeidhez képest támogasd működésünket. Támogatási lehetőségekről a nyitólapon tudsz többet olvasni.