A barlangajtóknak kettős szimbolikus feladata van: elsősorban védik a barlangokat az illetéktelen behatolók károkozásaitól, másrészt pedig megóvják a felkészületlen, alkalmi barlanglátogatókat a barlangokkal való találkozás lehetséges veszélyeitől. A barlangász tapasztalatok gyarapodásával az embernek nemcsak a barlangi közegben való mozgáshoz szükséges készségei fejlődnek, hanem tágul és bővül az eszköztára az egyszerű műszaki problémák megoldásával kapcsolatban is. Tapasztalt barlangászok, túravezetők ismerik a barlangajtók egyedi titkait: pontosan tudják, melyik ajtó nyílik nehezen, melyikhez kell ásót vagy kis pajszert vinni, melyik zárhoz kell mindig WD-40, vagy épp melyik ajtó nyitásához kell több embernyi erő. Tegnap éjjel a Ferenc-hegyi-barlang ajtajának kinyitásánál viszont egészen más probléma állt elő.
Hétfőn este az Adrenalin és a BJBT csoportok 8 tagja közös barlangtúrán vett részt a Ferenc-hegyi-barlangban. A túra végeztével, fél 10-körül próbáltak a felszínre jutni, ám a bejárat alatti létra tetején állva nem tudták kinyitni a – maga műfajában kiemelkedően könnyen nyíló – barlangajtót. Többszöri próbálkozásra sem sikerült a kulccsal kinyitni a speciális zárat, mintha bele lett volna törve valami. A nehézségekre némi magyarázatot adhatott, hogy a nyitási kísérletek közben az ajtón kívül feltűnt három ismeretlen alak, akik megjegyezték, hogy az ő – feltehetően illegális – nem a zárba való kulcsuk sem nyitotta korábban az ajtót, hiába próbálták erőltetni.
Mivel a barlangtúra biztonságos befejezése meghiúsult, a túrázók a barlang első méterein még elérhető kósza térerő segítségével riasztották a Magyar Barlangi Mentőszolgálatot. A helyszínre négyen érkeztünk három irányból, megerősítve az Adrenalin Barlangkutató Egyesület messzeföldön híres műszaki problémamegoldó emberével. Egyszerű megoldás született: ki kell fúrni a zárbetétet, és onnantól a logikai zárral nyitható lesz az ajtó. Apró nehézséget jelentett, hogy éjjel olyan fúrógépet kellett gyorsan keríteni, amely elég erős a zárbetét szétfúrásához, és elég kisméretű, hogy beférjen az ajtón lévő ökölnyi denevérnyíláson. Negyedóra furkálással sikerült felszabadítani a zárat, és éjfél körül már a felszínre is jutottak a bent rekedt barlangászok.
A Ferenc-hegyi-barlang a fővárosi barlangász közösség kedvelt túracélpontja, évente 1–2000 látogató jut le ide legálisan. A barlang fokozottan védett, és nemcsak lélegzetelállítóan szép formavilága, borsóköves kiválásai miatt szeretjük, hanem azért is, mert igen sportos túrákat is lehet benne csinálni. A sportosság ebben az esetben azt jelenti, hogy a barlangban a bejárat közelében is kitett, több tíz méter magas szólómászások vannak, embert próbálóan szűk szorítók, és a barlang sajátosságai miatt igen nagy az elkavarodás veszélye is. A fentiek fényében látogatni csak a Duna Ipoly Nemzeti Park előzetes hozzájárulásával, képzett barlangi túravezető közreműködésével lehetséges.
A tegnapi esetből akár úgy is kombinálhatunk a fejünkben, hogy a barlang nemcsak a közösen meghozott játékszabályok szerint játszó barlangászok kedvelt terepe.
Kedves illegálisan barlangászó barátunk!
Kérünk, hogy próbálj meg a közösen kialakított – és néha vérrel írt – szabályokat betartva játszani. Segítsd, hogy közösségünk tagjai felelősen tudjanak vigyázni magukra, és hogy meg tudjuk őrizni ezt a barlangot is az utánunk érkező barlangász generációk számára olyannak, amilyennek mi is megismerhettük! Ha barlangászni szeretnél, keresd bátran a fővárosi barlangász egyesületeket – biztosan találsz olyan csoportot, amelyik elég befogadó és szimpatikus lesz neked, és a közösen kialakított szabályok alapján legálisan tud túrákat szervezni.
--
Ha túráid során fontosnak érzed a Magyar Barlangi Mentőszolgálat önkéntesei által nyújtott, 0–24-ben elérhető védőhálót, és van rá lehetőséged, kérünk, támogasd működésünket akár kis összegű adományoddal is. Részletek a caverescue.hu oldalunk nyitólapján.
Fotók: Kovács Márton